29/07/2019
5 tipov na výlety po Slovensku
Dovolenková sezóna je na svém vrcholu a v Evropě nastalo prázdninové stěhování národů. Možná jste to už slyšeli a možná ne, ale nejlepší cestovatelská rada, jakou můžete dostat, je zůstat v srpnu doma. Nebo se minimálně přesouvat na sever a ne na jih. Několik evropským zemím začínají letní prázdniny až v srpnu a vás to může dohnat dvojí. Buď kvůli přesouvajícím se Němcům zůstanete stát v několikakilometrových kolonách, nebo kvůli dovolenoujícím jižanům nezažijete očekávaný servis. Zejména v Itálii je totiž řada podniků a obchodů kvůli čerpání dovolených zavřených. Pokud tedy plánujete vyrazit na cesty právě v srpnu, zvažte cílovou destinaci. Skvělou alternativou je Slovensko, a tak jsme pro vás ve spolupráci s Veronikou z blogu She Makes Me Travel připravili 5 tipů, kam toto léto ještě vyrazit.

SLOVENSKÝ KRAS

Zatímco Slovenský ráj je velmi populárním národním parkem a v létě bývá i dost přeplněný, Slovenský kras je neméně zajímavý ao něco klidnější. Rozprostírá se na jihovýchodě Slovenska a jelikož hraničí s Aggteleckým národním parkem, máte možnost si tuto návštěvu spojit is výletem do Maďarska. Patří mezi naše nejkrásnější oblasti, je to dokonce největší krasové území po celé střední Evropě. Slovenský kras byl jako první na Slovensku zařazen do mezinárodní sítě biosférických rezervací UNESCO.

Největším pokladem Slovenského krasu jsou jeskyně . Navštívit jich tam můžete hned několik a díky malým vzdálenostem je umíte ujet i během prodlouženého víkendu. Mezi ty nejzajímavější patří Ochtinská aragonitová jeskyně, Domica, Gombasecká jeskyně, Jasovská jeskyně, Krásnohorská jeskyně a ještě nezpřístupněné Ardovská jeskyně, Drienovská jeskyně či Silická lednice. Poslední zmíněná je sice nezpřístupněná, ale dá se k ní sestoupit a už to je zážitkem. Silická lednice je totiž nejníže položená ledová jeskyně v mírném pásmu v Evropě. Když k ní budete kráčet lesem, pocítíte, jak dramaticky se mění teplota každým dalším krokem.

ŽITNÝ OSTROV

Přesuňme se nyní z východu na západ a pojďme objevovat krásy Žitného ostrova. Tato oblast, možná díky napůl zapamatovaným znalostem ze školy, se spojuje zejména se zemědělstvím, ale ve skutečnosti je to i výborný dovolenkový tip. Na Žitném ostrově se bude líbit zejména milovníkům cyklistiky, protože je tam spousta cyklostezek , které vedou skutečně zajímavým prostředím. Ramena Malého Dunaje vytvářejí přímo idylické scenérie a kromě kola můžete vyrazit i na výlet člunem.

Na své si přijdou také milovníci dobré kuchyně. Na gastronomii Žitného ostrova se výrazně podepsal maďarský vliv a za plné chutě, které v jídlech najdete, můžete poděkovat zejména poctivým potravinám. Většina restaurací totiž vaří výlučně ze sezónních lokálních surovin. Jednou z nejlepších, které jsem tam objevila, je Villa Rosa v Dunajské Stredě. Podle hodnocení Gurman Award je to nejlepší tematická restaurace na Slovensku. Restaurace se hlásí k principům slow food a vaří výlučně z místních surovin, které pocházejí z jejích vlastních hospodářství. Jako gastro nadšenec jsem v podstatě na celém Žitném ostrově byla jako v sedmém nebi.

Dalším lákadlem Žitného ostrova jsou termální koupaliště , kterých je tam také několik. Velký Meder, Dunajská Streda, Komárno a Topolníky jsou těmi nejznámějšími. Pokud si rádi dopřejete dávku luxusu, navštívit můžete Amade Château v obci Vrakúň. Pokud jste zase spíše fanoušky umění a kultury, na Žitném ostrově můžete zajet do Žitnoostrovského muzea v Dunajské Stredě či muzea moderního umění Danubiana jen 15 kilometrů od Bratislavy. V Ořechové Potôni se můžete vyřádit na závodním okruhu Slovakia Ring a v Šamoríně ve sportovním komplexu x-bionic sphere . Stále málo? Na Žitném ostrově najdete také Malkia park , který je domovem zvířat zachráněných z cirkusů či krásný v odní mlýn v obci Dunajský Klátov .

BOJNICE

Popularita Bojnic od loňského roku výrazně narůstá, zejména díky otevření vyhlídkové věže Racek v oblacích . Je to vysoká stavba v lese nad Bojnickým zámkem, má kovovou konstrukci a dřevěnou lávku, po které můžete vyjet až na její vrchol. Tam najdete také tobogán, po kterém se děti mohou spustit zpět dolů. Z vyhlídky je krásný výhled na celé Bojnice i okolní obce. Když se tam rozhodnete vyrazit, jděte buď hned ráno, abyste se vyhnuli davům, nebo podvečer, těsně před koncem otevíracích hodin. Tehdy je tam lidi už také pomálu a jako bonus si vychutnáte ten nejkrásnější západ slunce ve městě.
V Bojnicích můžete navštívit také Bojnický zámek , který patří k nejkrásnějším na Slovensku. V neděli 4. srpna je navíc vstup do zámku bez poplatku, podobně jako každou první neděli v měsíci až do konce roku.

ORAVA

Na blogu už sice jeden cestovatelský článek o Oravě máme, ta však krás nabízí tolik, že psát bychom o ní mohli donekonečna. Tentokrát vyrazíme do Dolního Kubína, odkud je to jen na skok na Kubínskou Holi . Tam se už dávno nejezdí jen v zimě na lyžování, středisko nabízí zajímavé aktivity i během léta. Například člunkování či rybolov na umělé vodní nádrži nebo pronájem speciálních sjezdových tříkolek a koloběžek. Je to adrenalin, který se rozhodně vyplatí vyzkoušet.

V okolí Dolního Kubína můžete ještě navštívit obec Jasenová , kde se narodil slavný slovenský spisovatel Martin Kukučín. Jeho rodný dům je dnes přeměněn na malé muzeum. V něm sice není žádná rozsáhlá expozice, ale vyprávění průvodkyně, rozené Jasenčanky, si vás naprosto podmaní. Nedaleko od Jasenové si můžete zase udělat pěknou procházku na Vyšnokubínské skály, Ostrou a Tupou skálu, odkud je krásný výhled. Co takhle spojit si to s romantickým piknikem?

BANSKÁ ŠTÍVNICE A OKOLÍ

Jedno z nejkrásnějších slovenských měst se na našem blogu už ocitlo také, ale kromě samotného města se rozhodně vyplatí vyrazit i do blízkého okolí. Pokud preferujete turistiku, výlet si můžete udělat na nedaleké Sitno . Vyberte si trasu například od jezera Počúvadlo , které již léta patří mezi nejznámější rekreační oblasti ve Štiavnických vrších. Cestou na kopec budete procházet krásnými loukami a pastvinami, které jsou také jako stvořené pro piknik.

Pokud si zas rádi dopřejete relax a máte v oblibě lázeňská místa, nevynechejte Sklené Teplice . Jedná se o jedny z nejstarších léčebných termálních lázní na Slovensku, kde voda dosahuje teploty od 37°C do 52,3°C. Ve Sklených Teplicích je největším lákadlem jeskynní parní lázeň v přírodou vytvořené jeskyni s hypertermální vodou s vysokým obsahem vápníku a hořčíku. A ještě jeden tip v okolí Banské Štiavnice - zámeček ve Sv. Antone . Nepatří sice mezi ty nejznámější slovenské památky, mě však velmi příjemně překvapil svým zachovalým zařízením.

Veronika Šipoš Rosputinská je novinářka a blogerka, polovina z cestovatelského dua She Makes Me Travel. Zatímco ona touží procestovat svět, její manžel Karel by si nejraději koupil server a seděl doma. Jelikož ale oba vědí, že pro zdravý a šťastný vztah je třeba dělat kompromisy, cestují. Server nemají. Zatím. Zážitky vášnivé cestovatelky a zaníceného pecivála si můžete přečíst na jejich blogu www.shemakesmetravel.com nebo sledovat na Instagramu @shemakesmetravel .

29/07/2019